Darmowa wysyłka od 150 zł

  • Home
  • Porady
  • Emolienty – pomoc w pielęgnacji Twoich dłoni

Emolienty – pomoc w pielęgnacji Twoich dłoni

Jesienno – zimowy czas nie jest zbyt łaskawy dla skóry dłoni. To dość trudny okres w ciągu roku, choćby ze względu na fakt, że wahania temperatur są duże. Skóra dłoni jest narażona nie tylko na mróz i zimny wiatr, ale także na wysuszające działanie ogrzewania oraz klimatyzacji. W rezultacie dłonie są podrażnione, przesuszone, spierzchnięte i możemy mieć uczucie ściągnięcia, które powoduje dyskomfort. Niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów jesienno - zimowej pielęgnacji jest natłuszczanie i ochrona skóry dłoni, by nie dopuścić do tak złego stanu. Dzięki natłuszczaniu naskórek jest elastyczny i wygładzony, a bariera lipidowa zostaje zregenerowana oraz uzupełniona, co zwiększa jego ochronę, jak również odporność. W spełnieniu tego warunku pomocne są emolienty. To właśnie one są ważnym elementem pielęgnacji dłoni w sezonie jesienno–zimowym.

Czym właściwie są tajemnicze emolienty?

Nazwa emolient pochodzi od łacińskiego słowa emolliere, które oznacza – zmiękczać. Działanie emolientów polega na wzmacnianiu funkcjonowania bariery skórnej i poprawie płynności błony komórkowej. Znalazły one swoje zastosowanie w leczeniu jak i w profilaktyce różnych schorzeń skóry. Emolienty są znane od wieków, to jedne z najstarszych składników kosmetyków pielęgnacyjnych. Najlepiej znaną historycznie grupą związków o właściwościach emoliencyjnych są oleje roślinne, które stosowane były już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii, Rzymie czy w Chinach. 

Emolienty to  substancje powierzchniowe, pomagające utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją, niwelują podrażnienia, koją i odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka. Do emolientów zaliczamy różne substancje naturalne, takie jak oleje roślinne i woski, a także syntetyczne parafiny oraz woski ciekłe. Warte uwagi są także emolienty pochodzenia zwierzęcego oraz alkohole, które stanowią grupę emolientów – przykładem jest np. alkohol cetearylowy. Charakterystyczną cechą emolientów jest zdolność do tworzenia na powierzchni skóry tłuszczowego filmu, który pojawia się podczas aplikacji kosmetyku. Tak powstała warstwa okluzyjna znacznie ogranicza parowanie wody z naskórka. Dodatkowo bariera ta tworzy ochronę dla skóry dłoni przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych takich jak: niskie temperatury, wiatr, suche powietrze.

Emolienty i ich działanie dla skóry dłoni

Złuszczanie się naskórka jest procesem naturalnym, który jest bardziej nasilony w przypadku suchej skóry. Podczas złuszczania na powierzchni skóry powstają swego rodzaju ubytki. Emolienty działają jak wypełniacz na owe miejsca, sprawiając, że skóra robi się gładka, jednolita i miękka. Takie uzupełnienie skóry daje nie tylko efekt estetyczny, ale także funkcjonalny. Emolienty tworzą bowiem warstwę okluzyjną, która ogranicza ucieczkę wilgoci na zewnątrz, co przeciwdziała również dalszemu wysuszaniu skóry dłoni. Emolienty stanowią, także formę ochrony przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi, które mogłyby łatwo przedostać się do tkanki przez ubytki w naskórku, potencjalnie prowadząc do podrażnienia i stanów zapalnych. Biorąc pod uwagę obie funkcje działania emolientów, ich stosowanie ma istotne znaczenie w celu naprawy naskórka, by utrzymywał on odpowiednią ilość wody i chronił przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Zbawienne działanie dla skóry dłoni ma krem do rąk, który jest bogaty w emolienty. Takim kremem jest Barierowy krem do rąk, kóry możesz nabyć tutaj.

Działanie – klucz do prawidłowego stosowania

Wyjaśnienie sposobu działania emolientów jest istotną rzeczą i kluczem do prawidłowego ich stosowania. Jako substancje powierzchniowe ich funkcją jest działanie w miejscu zastosowania i w ograniczonym czasie, z racji ścierania się wraz z martwym naskórkiem. Stąd, aby uzyskać trwałą poprawę stanu skóry dłoni niezbędne jest ich systematyczne stosowanie. Emolienty powinny być stosowane jako forma ochrony skóry dłoni skłonnej do podrażnień i przesuszonej. Stosować należy je tak często, jak to możliwe, co najmniej trzy razy dziennie oraz jak często potrzebują tego Twoje ręce. Bardzo ważne jest kontynuowanie używania emolientów pomimo poprawy stanu skóry dłoni. Nagłe zaprzestanie ich stosowania, u osób z tendencją do suchej skóry może doprowadzić do ponownego pogorszenia jej stanu. Ważne jest aby pamiętać o aplikowaniu preparatów zawierających emolienty na delikatnie oczyszczoną skórę dłoni. Emolienty powinno się nałożyć na dłonie bez pocierania, w ciągu 3-5 minut po ich umyciu i osuszeniu oraz pozostawić do wchłonięcia. Pozwoli to na zatrzymanie wody w strukturze tkanki.

Kiedy skóra dłoni wysyła S.O.S.

Skóra dłoni jest z natury delikatna, choć zdrowa jest gładka, jednolita, jędrna i nie daje oznak dyskomfortu. Dzieje się tak, ponieważ wewnątrz tkanki uwięzione są cząsteczki wody. Inaczej wygląda sytuacja w okresie zimowym kiedy naturalny poziom nawilżenia jest niższy. Niepocieszającym jest również fakt, że poziom nawilżenia spada wraz z wiekiem. Symptomy jakie powinny nas skłonić do zastosowania emolientów do skóry dłoni to suchość, szorstkość, uczucie dyskomfortu, uczucie świądu oraz zaczerwienienie. Stosowanie ich zaleca się również przy niekorzystnych warunkach pogodowych, nagłych skokach temperatur, ale również przed sprzątaniem czy też pracami w ogrodzie, by uniknąć wyżej wymienionych, przykrych symptomów.

Barierowy krem do rąk z emolientem to pierwsza pomoc, którą zawsze warto mieć w zasięgu ręki!

Karolina