Darmowa wysyłka od 150 zł

  • Home
  • Porady
  • Humektanty - skuteczne nawilżenie Twojej skóry dłoni

Humektanty - skuteczne nawilżenie Twojej skóry dłoni

Nastał jesienno – zimowy czas, który jest wyzwaniem dla Twojej skóry dłoni. Jest ona narażona na częste przebywanie w suchych pomieszczeniach (działanie ogrzewania oraz klimatyzacji), które prowadzi do przesuszenia i spierzchnięcia naskórka. Niewątpliwie nawilżenie jest jednym z ważnych elementów jesienno - zimowej pielęgnacji, by utrzymać zdrowy i piękny wygląd, jak również zapewnić poczucie komfortu. Dzięki nawilżaniu naskórek jest elastyczny, wygładzony i miękki. W spełnieniu tego warunku pomocne są humektanty.

Czym są egzotycznie brzmiące humektanty?

Duża siła drzemie w maleńkich cząsteczkach. Humektanty są właśnie tymi  maleńkimi cząsteczkami o bardzo silnych właściwościach nawilżających. Posiadają strukturę, która wychwytuje z zewnątrz i wiąże w skórze cząsteczki wody. Inaczej mówiąc, mają zdolność zatrzymywania przy sobie cząsteczek wody oraz kumulowania wilgoci w warstwie rogowej naskórka.

W kosmetykach stosuje się zarówno humektanty syntetyczne, jak i te pochodzenia naturalnego. W naszym Barierowym kremie do rąk znajdziesz takie humektanty jak:

  • Gliceryna (Glycerin) – nawilża, uelastycznia, łagodzi spierzchniętą i podrażnioną skórę;
  • Mocznik (Urea) – silnie nawilża, zmiękcza i wygładza. Regeneruje, złuszcza, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie;
  • Ethylhexylglycerin – silnie nawilża i uelastycznia naskórek. Łagodny humektant w postaci naturalnego konserwantu;
  • Betaine – intensywnie nawilża, działa antystatycznie;
  • D-pantenol (Panthenol) –nawilża, regeneruje, wygładza skórę i łagodzi podrażnienia;
  • Sodium Hyaluronate –wygładza, uelastycznia, nawilża, poprawia kondycję skóry, hamuje transepidermalną utratę wody – TEWL;
  • Kwas glukuronowy (Glucuronic Acid) - nawilża, poprawia jędrność i elastyczność skóry.

Nawilżanie - „solo” nie znaczy dobrze

Nawilżenie skóry dłoni to nie tylko kwestia jej pięknego i estetycznego wyglądu. Odpowiedni poziom wody jest kluczowy dla prawidłowego przebiegu procesów odnowy. Ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry odgrywa warstwa rogowa, czyli  jej najbardziej zewnętrzna warstwa. To właśnie na tym poziomie działają humektanty, aby ich powierzchniowa aplikacja skutecznie przyciągała wodę z otoczenia, wilgotność musi być znacznie wyższa.  Z tego względu istotny jest moment zastosowania. Idealnym momentem jest ich aplikacja po umyciu dłoni ciepłą wodą, gdy skóra jest jeszcze lekko ogrzana i wilgotna.

W kosmetykach funkcją humektantów jest nawilżanie, ale bardzo ważne jest by nie stosować ich samych. Użycie ich „solo” może wywołać  wręcz wysuszenie i ściągnięcie naskórka, ponieważ nie tworzą na skórze warstwy ochronnej. Dlatego humektanty należy stosować zawsze w nierozerwalnej parze z emolientami. Garść wiedzy o emolientach znajdziesz tutaj.

Humektanty jako idealna para dla emolientów

Przeznaczyliśmy na emolienty i humektanty dwa osobne wpisy ale należy jasno stwierdzić, że te dwie substancje wzajemnie się uzupełniają i potrzebują. Nasza skóra powinna je otrzymywać jednocześnie, bądź ostatecznie bezpośrednio po sobie, dzięki czemu efekt dogłębnego i optymalnego nawilżenia będzie utrzymany na dłużej.

Humektanty ZATRZYMUJĄ nawilżenie w głębi skóry, zaś emolienty ZABEZPIECZAJĄ skórę przed utratą tej wilgoci. Podsumowując, substancje te odgrywają bardzo ważną rolę w kompleksowej i świadomej pielęgnacji skóry dłoni oraz całej pielęgnacji ciała. Bez emolientów i humektantów Twoje skrupulatne starania o nawilżoną, delikatną, pięknie wyglądającą i zdrową skórę nie przyniosą oczekiwanych efektów. Poszukując skutecznej pielęgnacji dla swoich dłoni, należy zapewnić im krem, który zawiera obie te substancje, takim kosmetykiem jest nasz Barierowy krem do rąk.

Karolina